1. Przed treningiem
Przyjdź 5 minut przed rozpoczęciem treningu.
Aby uniknąć niechcianych kontuzji poza standardową rozgrzewką w wodzie, którą prowadzi trener rekomendowane jest aby wykonać rozgrzewkę na lądzie. Zacznij rozciąganie zaczynając od głowy, a następnie schodź do co raz niższych partii ze szczególnym uwzględnieniem ramion i kolan, które podczas zajęć są bardzo eksploatowane.
2. Dbajmy o bezpieczeństwo
Wszystkie dodatki w postaci zegarków, pierścionków, naszyjników czy kolczyków należy pozostawić w szatni lub na trybunach.
Elementy te w dynamicznych starciach mogą zrobić krzywdę innym graczom lub nam samym. Aby uniknąć niepotrzebnego cierpienia bez wyjątku wszystkie noszone na ciele elementy bezapelacyjnie zdejmujemy! Punkt ten dotyczy również okularków pływackich.
3. Drużyny
Drużyny składają się z siedmiu zawodników – sześciu w polu i jeden bramkarz.
Identyfikacją zawodników są materiałowe czepki o różnej barwie wiązane pod szyją. Najczęściej bramkarze posiadają czepki koloru czerwonego. Zawodnicy rezerwowi oczekują na zmiany przy brzegu basenu.
4. Rozpoczęcie rozgrywki
Rozgrywka rozpoczyna się od ustawienia wszystkich zawodników na linii bramkowej.
Na sygnał sędziego wszyscy zawodnicy płyną jak najszybciej na środek boiska aby przejąć rzuconą przez sędziego piłkę.
5. Sygnalizacja sędziego
Po gwizdku należy niezwłocznie sprawdzić co sygnalizuje sędzia.
Najczęściej sygnalizowanymi decyzjami są: uznanie bramki, wskazanie rzutu rożnego, wskazanie rzutu zza linii bocznej, topienie piłki, złapanie piłki dwoma rękoma czy też wskazanie faulu. Sędzia jednym ramieniem wskazuje miejsce przewinienia, a drugim drużynę która wchodzi w posiadanie piłki.
6. Po gwizdku
Po gwizdku sędziego należy natychmiast pozostawić piłkę przeciwnikowi.
Nawet mając najlepsze intencje przekazania piłki bezpośrednio do zawodnika drużyny przeciwnej orzeczony zostanie faul. Gdy słyszymy gwizdek musimy zapoznać się z sygnalizacją sędziego i się do niej bezdyskusyjnie zastosować pozostawiając piłkę na miejscu.
7. Przyjęcie piłki
Piłkę łapiemy wyłącznie jedną ręką.
Po przyjęciu możemy ją sobie przerzucać pomiędzy rękoma. Każdorazowo złapanie piłki oburącz skutkuje gwizdkiem sędziego i utratą piłki na korzyść przeciwnika.
8. Topienie piłki
Piłki w żadnym momencie rozgrywki nie wpychamy pod powierzchnie wody.
Nawet jeżeli piłka znajduje się w naszym posiadaniu, a napierający przeciwnik zatopi piłkę naszymi rękoma to sędzia przy pomocy gwizdka zasygnalizuje utratę piłki na korzyść przeciwnika.
9. Utrzymywanie piłki
Piłkę należy prowadzić w bezpiecznej odległości od przeciwnika i nie pozbywać się jej przedwcześnie.
Atakujący przeciwnik może chcieć wymusić na nas paniczną decyzję, jednak należy piłkę utrzymać za sobą i odpłynąć na bezpieczną odległość. Można również zastosować kontrolowaną utratę piłki opisanej w kolejnym punkcie. Piłka nie jest „gorącym kartoflem” i jeżeli nikt się do nas nie zbliża warto popłynąć w kierunku bramki przeciwnika i przemyśleć podanie do ustawiających się zawodników z drużyny.
10. Atak przeciwnika na piłkę
Jeżeli przeciwnik napiera na nas i jesteśmy wpychani pod wodę to tracąc piłkę sędzia zasygnalizuje faul.
W takim przypadku piłka wraca do naszego posiadania i możemy dalej rozgrywać akcję z drużyną.
11. Praca ciała w obronie
Przeciwnik napierający w kierunku naszej bramki może być zatrzymywany kontaktowo.
Możemy starać się rękoma odpychać przeciwnika, utrzymywać kontakt ręką na jego barku i przepychać się w wodzie. Piłka wodna to bardzo kontaktowa dyscyplina.
12. Rzut rożny
Rzut rożny przyznawany jest w momencie gdy bramkarz był ostatnią osobą, która miała kontakt z piłką zanim opuściła ona boisko.
Rzut wykonywany jest po sygnalizacji sędziego, który wskazuje narożnik boiska.
13. Wykonanie rzutu rożnego
Chcąc wykonać rzut rożny należy poczekać na sygnał gwizdka sędziego.
Najczęściej wykonywany rzut rożny kończy się przekazaniem piłki do zawodnika z naszej drużyny. Możemy również egzekwować rzut rożny samodzielnie, jednak wymagane jest przerzucenie w powietrzu piłki z jednej ręki do drugiej – w tej sytuacji możemy oddać skuteczny rzut na bramkę.
14. Rzut z linii bocznej
Rzut z linii bocznej przyznawany jest gdy przeciwnik wyrzuci piłkę poza granicę boiska.
Rzut wykonuje się z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry po sygnalizacji sędziego.
15. Po zdobyciu bramki
Po zdobyciu bramki wszyscy zawodnicy wracają na swoje połowy.
Drużyna która straciła bramkę wznawia grę od środka boiska po gwizdku sędziego.
16. Zmiany w drużynie
Gracz opuszczający boisko musi wejść za linę zanim zmieniający zawodnik wskoczy do wody.
Posiadając komfort w postaci większej ilości zawodników w drużynie można przemyśleć zmiany w taki sposób aby osoby zmęczone dynamiczną grą miały szansę zmienić się z wypoczętymi zawodnikami.
17. Bramkarz
Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który piłkę może chwytać oburącz.
W warunkach sparingowych najczęściej bramkarz posiada wyróżniający się kolor czepka. Na treningach zdarza się jednak, że nie mamy dedykowanej osoby na bramce i należy trzymać się rotacji aby każdy miał szansę spróbować sił w polu gry oraz na bramce.
18. Regeneracja
Dbanie o dotlenienie i rozciąganie może okazać się zbawienne.
Intensywny wysiłek dla naszego organizmu może skutkować zakwasami i długą regeneracją. Wsparciem przy tym wyzwaniu mogą być wydechy do wody, które należy wykonywać regularnie gdy czujemy zmęczenie. Zejście pod wodę wspomagamy rękoma, wypuszczamy powietrze z płuc, następnie odbijamy się od dna wraz ze wsparciem rąk aż do wyjścia ponad wodę aby zaczerpnąć świeżego haustu powierza.
19. Po treningu
Wspólnie trenujemy, wspólnie wychodzimy.
Zanim wskoczymy pod ciepły prysznic mamy zadanie jako jedna drużyna szybko uprzątnąć sprzęt po treningu. Piłki wrzucamy do specjalnego kosza, bramki odczepiamy od lin i przenosimy we wskazane miejsce, a liny przepinamy zgodnie z poleceniami trenera.
20. Neutralizacja chemii basenowej
Długi czas spędzony w wodzie bez okularków pływackich może podrażnić nasze oczy.
Jeżeli wystąpi zaczerwienienie i odczuwalne będzie pieczenie można skorzystać z soli fizjologicznej. Jest ona dostępna w aptece w cenie poniżej 30 groszy za ampułkę, a wypłukanie piekących oczu po treningu potrafi przynieść natychmiastową ulgę.